جزئیات خبر


کنترل آفات باغات پسته کشت‌وصنعت انابد با روش‌های بیولوژیک

کنترل آفات باغات پسته کشت‌وصنعت انابد با روش‌های بیولوژیک
1396/5/9

سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد از کنترل آفات باغات پسته این شرکت با استفاده از روش‌های بیولوژیک خبر داد.
مهندس احمد هراتی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی با بیان این که درخت پسته را به جرات می‌توان در بین محصولات مختلف دارای بیشترین آفات و بیماری‌ها دانست، افزود: طی 3 سال گذشته سعی شده آفات و بیماری‌های زیادی که باغات پسته به آن مبتلا بوده است را به روش‌های بیولوژیک، فیزیکی و مکانیکی، به طور کامل کنترل کرده و هم‌اکنون هرگونه سم در باغات پسته حذف شده است.
وی ادامه داد: جمعیت حشرات مفید در باغات پسته بسیار بالا می‌باشد، به گونه‌ای که با تمهیدات صورت گرفته، در حال حاضر شرایط یک پرورشگاه طبیعی حشرات پارازیتوئید در باغات فراهم شده است.
هراتی، کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید را عاملی بسیار مهم در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: به این منظور، حذف کامل سم و سایر هزینه‌های مرتبط با آن از چرخه تولید محصولی مانند پسته که دارای آفات درجه یک و طغیانی زیادی است، دستاورد بزرگ به حساب می‌آید.
وی ادامه داد: عملکرد باغات پسته طی چند سال اخیر در مقایسه با گذشته، حدود 3 برابر شده و این در حالی است که فاکتورهای دیگر عملکرد مثل پوکی، انس و... کم نظیر است.
هراتی درباره برنامه‌های شرکت کشت و صنعت انابد برای توسعه و گسترش باغات پسته طی سال جاری، گفت: با توجه به کاهش ذخایر آب‌های زیرزمینی و تغییر الگوی کشت در مزرعه انابد، هر ساله برنامه توسعه باغات جدیدالاحداث پسته با رعایت اصول علمی باغبانی در دستور کار قرار دارد.
سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد ادامه داد: این موسسه در حال حاضر دارای 146 هکتار باغ پسته است که 46 هکتار آن بارده می‌باشد.
 124-96

نظر شما