جزئیات خبر


در گفت و گو با سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد مطرح شد؛

تحقق اقتصاد مقاومتی در باغات پسته شرکت کشت ‌و صنعت انابد

تحقق اقتصاد مقاومتی در باغات پسته شرکت کشت ‌و صنعت انابد
1396/8/15

شرکت کشت و صنعت انابد در حال حاضر دارای 146 هکتار باغ پسته می‌باشد که 46 هکتار آن بارده است. با وجود این که 30 هکتار از باغات بارده در زمینی کاملا شنی احداث شده که تراکم بسیار پایینی نیز دارد، اما این شرکت در سال جاری موفق به برداشت 117 تن پسته تر شده که این رقم در مقایسه با سال گذشته، رشد 62 درصدی داشته است. همین موضوع، بهانه‌ای شد تا با مهندس احمد هراتی، سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد به گفت و گو بپردازیم.
 
در این موسسه چه اقداماتی به منظور افزایش باروری درختان پسته، افزایش میزان عملکرد و تولید محصول با کیفیت انجام شده است؟
در زمینه افزایش عملکرد و کیفیت محصول پسته طی چند سال اخیر، پیشرفت‌های چشم‌گیری صورت گرفته است. از این میان می‌توان به چند اقدام مهم که سهم بیشتری در تحقق این امر داشته است، اشاره کرد که استفاده از برنامه‌ها و فرمول‌های غذایی منحصر به فرد، کنترل کامل آفات و بیماری‌ها به روش‌های غیر شیمیایی، فراهم کردن شرایط تکثیر حشرات پارازیتوئید مختلف در باغ، کاهش دور آبیاری از طریق مدیریت آب و... از آن جمله به شمار می‌رود.
 
شرکت کشت و صنعت انابد یکی از شرکت‌های پیش‌رو در تجهیز اراضی و باغات به سیستم‌های آبیاری نوین است. تا کنون چند هکتار از باغات پسته این شرکت به سیستم‌های آبیاری تحت فشار مجهز شده است؟
روش آبیاری این باغات، غرقابی بوده اما با توجه به بحران کمبود آب و لزوم توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار، 40 هکتار از باغات جدید‌الاحداث در حال اجرای آبیاری کم فشار و 10 هکتار در حال اجرای سیستم آبیاری نیمه بابلر است.
 
 
در راستای تحقق اقتصادی مقاومتی چه اقداماتی در باغات پسته شرکت کشت و صنعت انابد صورت گرفته است؟
یک اصل بسیار مهم در بخش‌های مختلف تولیدی در راستای اقتصاد مقاومتی، کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید است لذا حذف کامل سم و سایر هزینه‌های مرتبط با آن از چرخه تولید محصولی مانند پسته که دارای آفات درجه یک و طغیانی زیادی است، دستاورد بزرگی به شمار می‌رود. عملکرد باغات پسته طی چند سال اخیر نسبت به گذشته حدود 3 برابر شده و این در حالی است که فاکتورهای دیگر عملکرد مثل پوکی، انس و... کم نظیر است. همچنین در این راستا می‌توان به توسعه  باغات پسته با رعایت اصول علمی باغبانی اشاره کرد.
 
با توجه به این که در بین محصولات مختلف، به جرئت می‌توان درخت پسته را دارای بیشترین آفات و بیماری‌ها دانست، چه فعالیت‌هایی در این زمینه انجام داده‌اید؟
طی 3 سال گذشته با عنایات امام رضا(ع)، سعی شده آفات و بیماری‌های زیادی که باغات پسته به آن مبتلا بوده است، با روش‌های بیولوژیک، فیزیکی و مکانیکی به طور کامل کنترل شود. نتیجه این بوده که در حال حاضر هر گونه سم در باغات پسته نیز حذف شده است. با توجه به این که جمعیت حشرات مفید در باغات پسته بسیار بالا است، از همین رو شرایط ایجاد یک پرورشگاه طبیعی حشرات پارازیتوئید در باغ فراهم شده است.
 
چه مشکلات دیگری بر سر راه پسته‌کاران، به ویژه شرکت کشت و صنعت انابد وجود دارد؟
علیرغم تولید پسته عاری از هرگونه سم، باقی‌مانده نیترات و آفلاتوکسین، قیمت این محصول در بازار مشابه پسته‌ای می‌باشد که مکرر سمپاشی شده است، لذا از مسولان ذی‌ربط تقاضا می‌شود به منظور تسهیل در اخذ مجوزهای لازم برای محصول سالم و فروش تولیداتی از این دست که با ارزش افزوده بالایی همراه است، تصمیمات جدی اتخاذ کنند.
 
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
312-96

نظر شما