جزئیات خبر


در گفت‌وگو با سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد؛

کمبودهای عرصه تولید پنبـه تشریح شد

کمبودهای عرصه تولید پنبـه  تشریح شد
1396/8/21

مهم‌ترین کمبودهای پنبه‌کاران در گفت و گو با سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد، تشریح شد.
مهندس احمد هراتی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر دستگاه‌های مناسبی برای کاشت به دلیل تغییر سیستم کاشت، وجود ندارد.
وی با اشاره به نبود دستگاه‌های برداشت مناسب در منطقه گفت: همین امر باعث شده تا برداشت با استفاده از نیروهای کارگری به صورت دستی انجام شود که این امر مشکلات خاص خود را دارد.
هراتی، نبود آموزش‌های لازم و مناسب برای پنبه‌کاران منطقه را یکی دیگر از مشکلات پیش روی شرکت کشت و صنعت انابد پیرامون کشت این محصول عنوان کرد.
وی ادامه داد: همین موضوع موجب بالارفتن هزینه‌ها از جمله افزایش مصرف بذر، کاربرد سموم و کودها و... شده است که در برخی موارد نیز مشکل‌ساز می‌باشد.
هراتی با اشاره به بحران کمبود آب حاکم بر کشور، گفت: متاسفانه عدم مدیریت درست در مصرف آب توسط کشاورزان به این بحران دامن زده است.
وی ادامه داد: وجود اختلاط در بذر پنبه موجود در سطح بازار نیز یکی دیگر از مشکلات پیش روی پنبه‌کاران به شمار می‌رود.
هراتی درباره نوسانات قیمتی وش پنبه، گفت: این امر باعث شده تا استقبال پنبه‌کاران از کشت این محصول کاهش یابد.
وی میزان سطح زیر کشت پنبه در اراضی این شرکت طی سال زراعی 96-95 را 308 هکتار اعلام کرد و افزود: با توجه به این که شرکت، تولید انحصاری بذر ارقام ورامین و خورشید را در دست دارد، لذا بذر حاصل از آن به نقاط مختلف از جمله استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و سمنان و کرمان ارسال خواهد شد.
سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد گفت: همچنین محلوج آن نیز به شرکت‌های نساجی و خسروی آستان قدس رضوی عرضه خواهد شد.
321-96

نظر شما